Агенти 2023 – 2024

Отличени Агенти на промяната за 2023 – 2024 година:

  • Категория „Комуникатори“:
Надежда Цекулова е един от най-смелите и безкомпромисни комуникатори по темите за детското здраве, равнопоставеността, палиативните грижи и образованието у нас – все теми, по които не се говори достатъчно и адекватно. Чрез журналистическата си дейност и своите онлайн канали тя е ярък глас за справедливост и по-добър живот на всеки в България.
Второ място: Гергана Стоянова През изминалата учебна година Гергана Стоянова реализира своя семинар „Аз уча, аз мога, аз вярвам, аз знам!“ в училища в цяла България. И продължава да го прави! Главната й безкористна цел е чрез личната си история да мотивира учениците да повярват в себе си и въпреки трудностите да намерят пътя към сбъдването на мечтите си. Гергана е посланик и на кампанията „Отговорни в училище“, която цели да обедини родители, ученици, учители и институции за по-добра училищна среда без вредни вещества.
Трето място: Моника Андрейчева
Моника е млада журналистка, завършила радиожурналистика в Нов български университет. Тя е незряща, но това ни най-малко не я прави слаба или безпомощна. Напротив, тя е пример и опора за своите колеги и приятели в университета и безкраен източник на усмивки и позитивна енергия. Доброволец в библиотеката на НБУ и по линия на редица каузи.
  • Категория „Бизнес“:

Първо място – Фантастико Груп и CargoRadar

Фантастико Груп
ФАНТАСТИКО ГРУП е българска семейна компания, водеща в ритейл сектора в страната.

В основата на всяка социално отговорна инициатива на ФАНТАСТИКО ГРУП стои уникалният шанс на компанията да ангажира пряко с каузата, зад която застава, както своите около 3 500 служители, така и стотиците хиляди клиенти, които влизат всеки ден в супермаркетите от веригата.

Тяхната най-голяма социално отговорна инициатива „Фантастико до теб” ни дава надежда, че българските предприемачи са хора с големи сърца. Целта на „Фантастико до теб“ е да допринася за постигане на устойчива промяна в обществения живот чрез предоставяне на финансова подкрепа за проекти и инициативи в шест ключови области: образование и култура; здравеопазване; подкрепа на уязвими групи; социално предприемачество; спорт; околна среда.
През 2023 година са подкрепени 19 проекта на обща стойност близо 200 000 лева. През 2024 година бюджетът на фонда се увеличава на 500 000 лева, а подкрепените проекти са 23.

Успоредно с това компанията продължава да подкрепя десетки каузи (например кампанията за превенция на рака на гърдата с фондация „Една от осем“), да развива собствени кампании в полза на обществото (например “Моите будители“ с акцент върху българските творци) и да подкрепя социалното предприемачество, като в супермаркетите е отредено специално място за продукти, произведени от майки на деца с увреждания, бежанци и представители на други уязвими групи.

За периода 2018 – 2023 година общият принос на компанията надхвърля 4 800 000 лв., за което тя е признателна на своите клиенти, партньори и екип.

CargoRadar е носител на позитивната промяна в обществото чрез множество направления и инициативи. Организацията активно подкрепя социални каузи като *Седмица на шофьора*, *Капачки за бъдеще* и *Дари раница на дете в нужда*, като по този начин ангажира не само логистичната общност, но и оказва положително въздействие върху различни социални групи.

Чрез своите инициативи CargoRadar обединява и сплотява логистичната общност в България, създавайки връзки и изграждайки подкрепа между участниците в сектора. Продуктът, който компанията разработва, също е пример за приобщаване, тъй като предлага решения, които правят процесите в логистиката по-достъпни и ефективни за всички компании независимо от техния мащаб.

Трето място – Детска театрална школа „Патиланци“: Деница Дончева е режисьорка и актриса, която подкрепя различни социални каузи. Тя организира събития с цел да ангажира обществото, като коледния концерт „Коледа в сърцето“ – 2023, чрез който са събрани средства в подкрепа на фондация „Александър Русев“, която насърчава плуването за хора с увреждания. През март 2024 година Деница организира благотворителен концерт, който също допринася за дейността на фондацията чрез фондонабиране в нейна полза. Авторка на два филма за хората с увреждания, които се прожектират на събитията.

Като основател на Детска театрална школа „Патиланци“ Деница вдъхновява децата, като им дава възможност да развиват своите личностни и артистични качества, включително чрез участие в реклами, филми и спектакли, което разширява мирогледа им. Школата популяризира родни и световни автори, открива нови таланти и развива потенциала на децата.

През 2024 година „Патиланци“ става първата детска театрална школа в България, която представя „театър в кутия“. Деница и нейните съмишленици поддържат духа на Русе, ангажирайки жителите с нови идеи и инициативи, като по този начин формират активно гражданско общество.

Категория „Екип“:

Първо място: Марио Мишев и Иван Кънчев, „Българска история“

Марио Мишев и Иван Кънчев са съоснователи на издателство и сдружение „Българска история“, започнало като Facebook страница през 2012 г., когато са ученици в 12. клас в 9-та Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“. Двамата създават образователния сайт bulgarianhistory.org, който се разраства в сдружение и издателство, издаващо авторски книги и нови издания на класически произведения.
Дейностите на „Българска история“ включват стотици уроци по родолюбие, безплатни образователни материали, подкаст и YouTube канал с над 130 000 абонати. Издателството има над 100 издадени книги, сред които „Рибен буквар“ на Петър Берон, „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски, „Епопея на забравените“ на Иван Вазов, „Спомени – Димитър Пешев“ и “Репортажи от България” на Джеймс Баучер. „Българска история“ е носител на наградата „Златен лъв“ за принос към обществото.

Организацията разработва и настолни игри като „Цар на историята“ и „Битката за Балканите“, а през 2020 г. и 2021 г. провежда благотворителни кампании за закупуване на медицинска техника и засаждане на дървета.
През 2016 г. Марио и Иван са включени в инициативата „30 под 30“ на сп. *Forbes България*, а през 2022 г. са сред героите на втората част на книгата „Хората, които променят България“ на Даниел Пенев.

Второ място – Проект „Мед с кауза“

Проектът е създаден от ученици в СУ „Христо Ботев“, град Ихтиман, под ръководството на г-жа Ирена Петрова. Идеята е да се добива мед и със събраните средства да се подпомагат деца с диабет. За реализацията на проекта трябва да се закупи иновативен австралийски кошер, който струва около 3000 лв. За да получат необходимото финансиране, учениците регистрират каузата в „Платформата“ и успяват да съберат средствата от дарения. След това поръчват кошера, сглобяват го и го изрисуват и той заработва по предназначение. От средствата за кошера остават 300 лв., с които учениците закупуват мини хладилник за медицинския кабинет в своето училище. През първата година те организират и благотворителен базар, чрез който събират 1500 лв., които даряват на отделението по детска ендокринология към СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“. Тази година предстои втори благотворителен базар,  като този път даренията ще отидат в подкрепа на лечението и рехабилитацията на тяхна съученичка, пострадала по време на състезание по самбо. Благотворителните базари се организират от дванадесетокласниците в училище, за да поемат по пътя на възрастните с една крачка добро.

Трето място: Грамотен.бг

Грамотен.бг е платформа, създадена от учителя Красимир Тодоров и малък екип, с цел да подпомогне съхранението и правилното използване на българския език. Идеята зад проекта е да се представят правописни и правоговорни норми по разбираем и достъпен начин, като материалите са съобразени с официалния правописен речник на Българската академия на науките. Сайтът предлага публикации, видеа и друго съдържание и към днешна дата има десетки хиляди последователи.

Красимир Тодоров, основателят на сайта и магистър по политология, е учител по предмет “Човекът и природата” във Велико Търново. Занимава се активно с инициативи за популяризиране на грамотността и езиковата култура сред ученици и по-широката общественост. Сайтът Грамотен.бг е насочен не само към ученици, а към всички, които искат да подобрят езиковите си умения.

Категория „Промяната във всеки“:

Първо място: Виктор Любенов

Виктор Любенов е незрящ, но сред първите незрящи в България, които започват активно да използват компютри и интернет още през 90-те години. С нюх към техниката и дигиталното и с отдаденост да помага на хората Виктор е помогнал на десетки незрящи да се научат да използват компютри (толкова важен прозорец към света за тях) и да си връзват модемите. Днес продължава да помага на всеки, който го потърси за помощ предоставяйки безкрайни телефонни консултации на познати, но по-често напълно непознати нему незрящи хора от цялата страна.

Второ място: Илиян Илиев

Илиян Илиев е учредител и председател на УС на сдружение „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“ от 1995 г. Той е координатор, основен двигател и доброволец в кампанията за разделно събиране на хартия „Лист по лист“ на сдружението от 2000 г. насам без прекъсване. Като такъв във вторник и сряда всяка седмица в продължение вече на 24 години той обикаля с пикапа на организацията десетки училища, детски градини, институции, офиси на фирми и частни домове, които събират разделно своите хартиени отпадъци. Мотото на кампанията е “1 тон рециклирана хартия спасява от изсичане 17 дървета”. За 24 години с помощта на над 300 участника и доброволци Илиян е успял да спаси от изсичане над 20 000 дървета. Събраната за отпадъчна хартия се предава на центрове за рециклиране, а генерираните от това средства се събират във фонд „Лист“, от който се финансират образователни екологични кампании.

Трето място е Георги Станоилов: 

Георги Станоилов е основател на инициативата 5kmrun, която насърчава хората да водят активен и здравословен начин на живот чрез организиране на безплатни бягания на 5 километра в различни паркове в България. Георги Станоилов пренася формата на организираните бягания на 5кмрън от Лондон и започва да ги организира в София през 2013 година в Южния парк в София. 5kmrun бързо се разраства и в момента се провежда в множество български градове, обединявайки общности от бегачи и любители на спорта. Георги и екипът му не само стимулират физическата активност, но и популяризират идеята за здравословен начин на живот, ангажирайки хиляди участници всяка седмица в цялата страна.

Категория „Промяната в младите“:

Първо място: Тайра Ридваева е вдъхновяващ пример за млад човек с огромно сърце и неподправена енергия за промяна.  Чрез своето участие във фондация „Мечтатели – Създатели“ и кампанията #SwimForAll тя работи за по-добро общество, като подкрепя инициативи за осигуряване на достъп до водни басейни за хора с физически увреждания. Нейната страст към технологиите я води към създаването на мобилно приложение с добавена реалност за жестов език, в партньорство с фондация „Яника“, което позволява на децата със слухови затруднения да комуникират по-лесно и уверено. Тайра и нейна приятелка създават и предмети с 3D принтери и даряват приходите за благотворителни кампании, показвайки, че дори и малките действия могат да имат голямо въздействие. С делата си тя вдъхновява, мотивира и отваря сърцата на другите, доказвайки, че младостта и съпричастността са сила, която може да промени света към по-добро.



Кристиян и Микаела Ламбови

Микаела е на 10 години със синдром на Даун, а Кристиян е 12-годишният ѝ брат. Микаела е родена с мисия да бъде посланик за приемане на хората със синдром на Даун в България, а Кристиян подкрепя сестра си и се превръща в двигателя на тази промяна още от малък. Микаела е едва на 1 година и 4 месеца, а Кристиян само на 4 години, когато двамата участват в създаването на първия видеоклип в ютуб канала на „Живот със Синдром на Даун“, който достига до огромна аудитория във и извън България. 

От 2016 година до момента Крис и Микаела участват в създаването на видеа за ютуб канала на фондация „Живот със Синдром на Даун“, гледани над 84 милиона пъти. Целта на видеата е промяна на обществените нагласи и предразсъдъци чрез отправяне на посланието, че хората със синдром на Даун са част от обществото ни, имат право на достоен и щастлив живот в семейна и подкрепяща среда и могат да се развиват и да постигат страхотни резултати. Важно е до обществото да достига информация за хората със синдром на Даун, защото в България се раждат 100 деца годишно с тази диагноза, но повечето са изоставени или скрити от обществото, а те са едни прекрасни слънчеви хора.




Трето място – Мирослав Маринов

Мирослав работи с деца с изявени дарби по математика. Като ученик самият той се състезава и печели редица престижни международни отличия по математика. Съобразно своите виждания за смисъла на преподаването Мирослав обучава стотици деца във и извън България. 
От 2022 година е член на комисията за 8-12 клас за националните състезания по математика към Министерство на образованието и науката. А от 2023 година е ръководител на националния отбор на България за Младежката балканска олимпиада по математика. Участва в десетки български и международни комисии, отличава се със структуриран и ясен начин на преподаване. Мирослав е възпитаник на престижния Оксфордски университет. Дейностите му биват подпомагани с финансиране от Министерство на образованието и науката, фондация „Георги Чиликов“ и др. Получавал е награди за дейността си от Forbes България и Huawei България.

Категория „Коуза“:

Първо място: Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“

Фондация “Ендометриоза и репродуктивно здраве” работи активно за повишаване на информираността на жените и на обществото като цяло относно хроничното заболяване ендометриоза. То засяга една от десет жени в репродуктивна възраст в световен мащаб, а според някои данни и повече. Обвързано е с менструалното табу в ранна възраст, често болков синдром, по-трудно зачеване, нерядко и множество оперативни интервенции. В България все още няма официална статистика за засегнатите от заболяването.

Екипът на фондацията организира безплатни уебинари и срещи на живо, на които всеки, който се интересува, може да се информира от доказани медицински специалисти в България, както и да получи подкрепа от пациенти. Поддържат се и групи в социалните мрежи, в които се обменя опит и дават емоционална подкрепа на пациентите и техните близки.

Национално сдружение на сираците в България

е е сред водещите организации в България, работещи в подкрепа на деца, лишени от родителска грижа. Всяка година сдружението провежда мащабна кампания за абитуриенти, която през 2024 година успява да осигури летен морски лагер в Албена, Созопол, Златни пясъци и Равда за над 90 деца и младежи от Комплекс за социални услуги за деца и семейства – град Роман, талантливи ученици от Музикалното училище „Панайот Пипков“ – град Плевен, талантливи деца от читалището в село Долни Луковит, община Искър, и деца от бедни семейства от Обединено училище „Христо Ботев“ – село Мечка, община Плевен. Организацията провежда и инициативи за подобряване, условията на децата в общежитието на училището в село Мечка. Председателят на сдружението Слави Михайлов също е израснал без родители и е отгледан в социални домове за деца, лишени от родителска грижа.

“Дари време” е платформа за благотворителни услуги. Тя свързва общност от хора с големи сърца, които даряват от времето си, за да помагат на хора в неравностойно положение. Мисията им е да подпомагат възрастни, бедни и хора с различни възможности, като им предоставят професионални услуги с 90% намаление.

Трето място: Фондация „Дечица“ и Фондация „За нашето бъдеще“

Фондация „Дечица“ е неправителствена организация, основана през 2001 година, която се фокусира върху предоставянето на подкрепа и услуги на деца и младежи в риск. Основната цел на фондацията е да подобри качеството на живота на деца и семейства в тежки социални условия, като предоставя различни програми за социална интеграция на деца от уязвими групи, психологическа и правна помощ, образователни програми и курсове, които да помогнат в личностното и социално развитие на децата. Фондацията провежда и кампании за повишаване на осведомеността относно проблемите, с които се сблъскват децата и младежите в риск, и начините за тяхното решаване.

Фондация “За нашето бъдеще“

Създадена през 2022 година, фондация „За нашето бъдеще“ е първата организация в България, която се е посветила на предоставянето на подкрепа на деца с увреждания на брахиалния плексус (т.нар. акушерска пареза). Всяка година около 200 деца в България се раждат с тази диагноза, а техните семейства се изправят пред сериозни предизвикателства – от лечение до ежедневна грижа и нужда от информация, емоционална и финансова подкрепа. Всички проекти на фондацията се осъществяват с доброволния труд на съмишленици и родители на деца с акушерска пареза (членове на общото събрание на фондацията), които работят за по-добро бъдеще за тези деца. Тяхната борба е лична, но целта е обществена – да променят живота на стотици семейства. За две години фондацията реализира десетки проекти, като кампанията „Силата на ръцете“, безплатни консултации със специалисти, комплексен лагер, конференции, обучения и информационни материали.

Категория „Посланик

Първо място – отново споделено от двама посланици, които имат една и съща кауза въпреки че пътят, който ги отвежда до нея, е различен – гл. ас. д-р Иван Неделчев и Десислава Христозова

гл. ас. д-р Иван Неделчев

Иван Неделчев е един от най-активните защитници на здравето на обществото и е посланик на спорта и правилното хранене като превенция на болестите. Основен фокус в неговите дейности заемат децата, които са все по-засегнати от затлъстяване вследствие на лоши навици за хранене и липса на спорт. Ръководител е на катедра „Спорт“ в Нов български университет. Води и специализирани курсове към Национална спортна академия и Български футболет съюз. Помага и на десетки любители да спортуват всеки ден с академия “Иван Неделчев”.


Десислава Христозова е професионалист в работата си, майка-отличник, безрезервен приятел и другар на животните без дом! Онова обаче, което я отличава най-силно, е желанието ѝ да се бори със своето наднормено тегло и да вдъхновява и други хора със сходен проблем да се грижат за здравето си и да се чувстват уверени в себе си. За стотици хора Деси е проводник на промяната, ключ към ковчежето, в което са скрили всички обиди, с които обществото ги е бичувало, но и ключ, с който да открехнат вратата към света и да покажат своето пълно тяло. Деси е алармата, която буди хората да се борят с този бич, защото вярва, че затлъстяването е проблем, с който хората всячески трябва да се борят, а не удобно да се крият зад идеята, че в новото време излишните килограми са допустим грях. Днес каузата ѝ „Деси, къде си!“, чрез която мотивира хората да говорят открито за килограмите, е разпознаваема и мотивира хората с наднормено тегло да надскачат себе си и водят по-дисциплиниран начин на живот.

Второ място – Бояна Бояджиева:

Бояна е журналист по образование и ПР експерт. Има собствена агенция. Тя е и най-младата Старша медицинска сестра, ръководител на спешно-приемен кабинет на Педиатрията в СБАЛ по детски болести Проф. Иван Митев.

Третото място в категорията е споделено. Конкуренцията тук беше много голяма, като в крайна сметка журито се спря на Мая Донева и Валентин Василев

Мая Донева е български социален предприемач, активист и бивш изпълнителен директор на Фондация “Карин дом” – организация, подкрепяща развитието на деца със специални нужди и техните семейства. Мая е ангажирана в различни социални инициативи, свързани с младежта, образованието и културата, в това число и Социалната чайна във Варна, на която тя е съосновател. Лектор на различни събития и форуми, на които споделя своя опит и идеи за социални промени и по-ефективно приобщаване на уязвимите групи в обществото. През последната година тя смело постави на дневен ред проблема за неравенството в заплащането на жените спрямо мъжете и като цяло неравностойното заплащане на жените в Източна Европа. Мая е част от мрежата „40 до 40“ на “Дарик радио”, която включва хора от различни сфери с принос към българското общество.

Валентин Василев 

Житейската мисия на Валентин Василев е свързана с развитието на младите хора и намирането на начини, с които да ги мотивира да вярват в себе си и да бъдат активни в социалния живот и общността. През последните години той организира десетки събития, каузи и инициативи, чрез които среща млади хора от Благоевград и областта с успешни лидери, творци и общественици. Открояващата се във всички инициативи и дейности позитивна енергия обединява и предизвиква участниците към нови и нови добри дела. 
Валентин е член на Обществения съвет към Регионална библиотека „Димитър Талев“ – град Благоевград и Председател на училищното настоятелство на СОУИЧЕ “Св. Климент Охридски” – град Благоевград в периода 2011–2019 година. Автор е на повече от 130 публикации в научни издания в България и чужбина. През 2022 години в съавтортство създава практически модел „Мотивация 4.0“ – инструмент за индивидуално и организационно развитие, успешно реализиран в публични институции и награден в национални конкурси през 2022 и 2023 година. Валентин има дългогодишен опит като преподавател във Висшето училище по сигурност и икономика – град Пловдив и Югозападен университет „Неофит Рилски“ – град Благоевград.  

Категория “Малкото е много”

Първо място: Орлин Денков

Орлин Денков e председател на Народно читалище „Иван Вазов – 2014”, човек с визия, който умело съчетава традициите с новите технологии. Под негово ръководство читалището реализира проекти, които не само осветляват проблема с домашното насилие, но и привличат вниманието на широката общественост чрез иновативни аудио и видеопродукции, подкрепени от известни личности. Орлин е и инициатор на редица благотворителни кампании. Той организира и координира усилия за набиране на дарения за пострадалите от природни бедствия, както и за подкрепа на бежанците от Украйна през първите месеци от войната там. Чрез проекта „Традиция“ пък той вдъхва нов живот на българските символи чрез стенописи в училища, детски градини и читалища, посветени на кирилицата, българската шевица и значими фигури от нашата история.

Второ място: Георги Млеканов

Георги Млеканов е пример за това как, стигад да е силно мотивиран, човек може да промени живота на хора от уязвимите групи в България. За последните две години той социализира и интегрира в работна среда няколко момчета от център за настаняване от семеен тип и интегрира жена от приют за бездомни с дългогодишна диагноза „шизофрения“, която успява да се задържи на работа. Георги е създател и на табло с основните жестове в езика на глухите. 

Трето място: Станислава Йорданова 

Станислава е отдадена на каузата на българското образование. Тя е учител по науки вече шеста година. Пътят ѝ започва по програмата „Нов път в преподаването“ на фондация “Заедно в час” в село Камен, а в момента преподава в с. Иваняне и е докторант по методика на обучението по химия в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Станислава излиза от рамките на своето училище чрез различни инициативи – разписва методики за развиване на научна грамотност, води курсове за учители, участва с демонстрации в телевизионни предавания и е съавтор на учебни помагала. Носител на почетно отличие “Неофит Рилски” – най-високото отличие, присъждано от Министерството на образованието и науката. Отличена е в проекта „40 до 40“ на “Дарик радио” и в конкурса „Дигитални новатори“ на Българската ИТ Асоциация и е SUPER STEM Europe учител на България за 2024 година.

СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ – ЛИДЕРИ НА ПРОМЯНАТА 2024

Биляна Савова е идеолог и визионер на програмата План да Бъда (Plan to Be), собственик и креативен директор на Plan2B Creative Studio, дългогодишен арт директор на списание EVA, основател на фондация “МС – Мога Сам”.  Преди 16 години Биляна е диагностицирана с дегенеративното заболяване множествена склероза и това е причината да започне да търси нови методи за разбиране на тялото и психиката, както и на терапии, които да й помогнат и да отключат нейните вътрешни лечебни сили. Вече повече от десетилетие тя споделя опита си с хора, които искат да тръгнат по този път. Много от тях постигат сериозен напредък по пътя към пълноценен живот. Лектор на семинарите TEDxVitosha, “Свободата да бъдеш”, форум “Дълголетие”, както и на редица корпоративни мотивационни събития. Носител на награда “Жена на годината”, категория “Общество”, за 2016 година.

Ваня Ананиева и целият екип на фондация “Предай нататък” работят неуморно в подкрепа на възрастни хора от домове из цялата страна в последните години. Осигуряват им празнични обяди, почивка на море, спортни площадки или други ремонтни дейности, водят ги на културни събития. Всяка година екипът на фондацията и все повече техни съмишленици предават нататък, като творят, помагат, даряват, отиват на място, прегръщат, говорят, плачат и се смеят заедно с хора, които имат нужда от подкрепа.

Стефан и Максим Иванови

Стефан (баща) и Максим (син) Иванови са български приключенци и посланици на кампанията на Министерство на здравеопазването в подкрепа на донорството и трансплантацията на органи „Да! За живот!“. През 2020 година Стефан и Максим прекосяват Атлантическия океан с изработена от тях гребна лодка от изток на запад в сезона на ураганите. Мисията „Неверест“ продължава над 100 дни, за които те изминават над 4400 морски мили. По този начин те постигнат и два рекорда на Гинес – за „Най-млад гребец, прекосил океана“ и за „Първата гребна лодка, прекосила Атлантика от изток на запад“. С мисията си те показват докъде се простира силата на човешкия дух и екипната работа и насочват вниманието към донорството и трансплантацията на органи като инструмент за спасяване на човешки животи. Впоследствие двамата разказват за мисията си и в книгата „Неверест“. През лятото на 2024 година Стефан и Максим осъществяват втората си мащабна съвместна мисия, като този път с лодката „Неверест“ прекосяват Северния ледовит океан, изминавайки най-дългото досега разстояние – от южната му граница на 60-ия паралел до остров Свалбард в северната му част. В този случай те подкрепят две каузи – отново популяризират донорството на органи, но и събрат проби с планктон от дълбочина, за да съдействат на Биологическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ във връзка с изучаването на климатичните промени. Стефан и Максим са носители на наградата на bTV Media Group в националната кампания „Будител на годината“ на Българското национално радио и са сред героите на една от историите във втората част на книгата „Хората, които променят България“ на Даниел Пенев.

Евелина Павлова е радио и телевизонен журналист, Инициатор и съосновател на Teen Station – проект, насочен към ученици от горните курсове на обучение, чиято цел е да обучи ново поколение журналисти и творци. Съдържанието в ученическото радио се създава от млади таланти, изкушени от тази професия, които работят и се обучават под вещото менторство на журналисти, специалисти по маркетинг, социални мрежи и др.

Ангел Каравланов увековечава българското чрез творчеството си. Създал е над 1000 скулптури, чешми, икони и картини. Изрисувал е стотици стени и фасади на училища и детски градини със свещените символи на глаголицата, образи на достойни личности и приказни герои. Всичко това прави за хората, без да му бъде плащано за труда.  Сред произведенията му са триметровата скулптура „Родопчанка“ в смолянското село Чокманово, паметника на основателя на оркестър „100 каба гайди“ Апостол Кисьов в Стойките и стаутиите на Орфей на Орфеев връх и на Орфей и Евридика в пещерата Дяволското гърло. Никой не може да остане безразличен към творчеството му, което може да бъде видяно планини и села – там, където все още има вяра и преклонение. А творбите му остават за вечността и ще носят своето послание за поколения напред.

Мариана Пенчева е философ по образование и учител по призвание. От 2010 година работи с деца в неравностойно положение, което се оказва и мисията на живота й. Вярва, че по този начин може да промени бъдещето, макар и с малки стъпки. Приема всички деца на България като свои деца. След като завършва следването си, започва работа в училището с пансион в дряновското село Гостилица. През 2014 година училището и пансионът са затворени и децата, които учат там трябва да се върнат при семействата си, които нямат средства да ги отглеждат. Тогава Мариана приема в дома си 10 деца от крайно бедни семейства и със съгласието на майките им е техен попечител и доброволно се грижи за тях. Не е приемен родител и не получава заплащане за това. Тя успява да осигури на децата семеен уют, дава им шанс да растат щастливо и пълноценно, възпитава ги, учи ги на добродетели, развива тяхната артистичност и дарби. През последните години към нетрадиционното семейство се присъединяват още няколко деца. В момента най-големите деца са студенти, като някои от тях се обучават за учители по примера на Мариана, тъй като също искат да помагат на деца.

Мария Атанасова е основателка на групата „Жестим“, създадена през 1996 г. Тя е изключително важна фигура в културното пространство, работеща за включването на глухи и нечуващи хора чрез изкуството. „Жестим“ е група за синхронно пеене и танци, в която участниците интерпретират музика чрез мимика и жестове, предоставяйки уникален начин на изразяване и комуникация. Мария Атанасова има богата биография, включваща работа в сферата на културата и театралната режисура. Тя също така е създател театър „МимАрт“ и сдружение „Тишина“, чрез които продължава да развива творчеството на нечуващите актьори и да осигурява подкрепа за тяхната изява. Групата и нейните проекти са отличени с множество награди, включително на международни форуми като Световния фестивал за глухи „Светът на тишината“

Мира Добрева е утвърден журналист и телевизионен водещ, който се откроява със своите проекти в областта на социално значимите теми. Сред най-запомнящите се нейни проекти е предаването „Отблизо с Мира“, където тя представя теми като малцинствени култури, умиращи занаяти и живота на столетниците в България.

През 2020 г. Добрева издава книгата си „Столетниците – благословия или орисия“, вдъхновена от нейните рубрики за столетници. Мира Добрева е носителка на множество престижни награди, включително два пъти отличието „Жена на годината“ в категория „Телевизионна журналистика“ (2005 и 2011). Със своя професионализъм и социална чувствителност, Добрева продължава да вдъхновява както зрителите, така и младите журналисти.